Werkwijze
Werken aan jezelf en aan de gemeenschap is niet het privilege van de Vrijmetselarij, maar wat de Vrijmetselarij bijzonder maakt is haar manier van werken, een methode die gebaseerd is op het gebruik van eeuwenoude symbolen en rituelen.
Symbolen
Het gebuik van symbolen is al zo oud als de mensheid zelf en we gebruiken symbolen vaak zonder ons er echt van bewust te zijn. We treffen symbolen aan in allerlei vormen. Soms als object zoals bij de trouwring, soms als een teken, zoals dat voor het hart of de euro en soms als een gebaar, bijvoorbeeld om aan te geven van we van iemand vinden of om andere gevoelens uit te drukken. De vrijmetselarij bedient zich vooral van de bouwsymboliek en van die van het licht. Zo staat de winkelhaak in het logo van de vrijmetselarij voor "de rechte verhouding" (iets is wel of niet "in de haak") en de witte handschoenen die de vrijmetselaar draagt voor zijn streven om zijn arbeid en daden "zo zuiver mogelijk" te doen zijn.
Rituelen
Symbolen winnen aanmerkelijk aan kracht als ze worden ingebed in een ritueel: een soort toneelspel waarin de symboliek wordt ingepast in het verhaal dat wordt uitgebeeld. Het woord ritueel roept vaak associaties op met iets van geheimzinnigheid of met dingen zie zich vooral afspelen bij volkeren in verre vreemde landen. Maar ook van rtuelen zijn talloze voorbeelden te vinden in onze directe omgeving. Niet alleen de mis in een kerk of een trouwpartij is zo'n ritueel maar ook de opening van de Staten Generaal of de kranslegging op de Dam kunnen als zodanig worden aangemerkt. Vrijmetselaren bedienen zich dus van bouw- en lichtsymboliek ingebed in rituelen. In het intellectuele spel dat vrijmetselaren spelen bouwen zij symbolisch aan de tempel van Salomo. Zij zelf zijn daarbij de ruwe steen die in een continue proces bewerkt moet worden om te komen tot een kubiek die zo goed mogelijk past in de tempel van de samenleving.
Bijeenkomsten
De leden van onze loge komen eens in de week, vier maal per maand, op woensdagavond, bijeen. Het werkjaar, ofwel de periode waarin we bijeenkomen, loopt van september tot juni.
Globaal kunnen de bijeenkomsten onder vijf noemers gevat worden, namelijk:
• de lezingenavonden (dit noemen wij een "comparitieavond"),
• plechtige bijeenkomsten: (wij noemen dat een "Open Loge ")
• gelegenheden gezamenlijk met de partners van de broeders
• de voorlichtingsavonden
• algemene ledenvergaderingen
Lezingen / Comparities
De lezingen-, ofwel comparitie-avonden verlopen in een ontspannen en prettige sfeer. Om ongeveer 20:00 uur komen de meeste leden aan en heeft iedereen eerst de gelegenheid om een kop koffie te drinken en met elkaar te praten. Rond 20:15 uur begint het officiële deel van de avond, namelijk de opening van de bijeenkomst volgens een eeuwenoude traditie.
Na de opening volgen eerst de gebruikelijke 'huishoudelijke' dingen, zoals bij elke vereniging de gewoonte is, waaronder: Kennisgevingen van leden die afwezig zijn, het behandelen van de ingekomen stukken etc.
Daarna volgt meestal een lezing (vrijmetselaren noemen dit een "Bouwstuk") van een broeder van de loge of een broeder uit een andere loge. Het zijn overigens niet alleen broeders die Bouwstukken opleveren, want wij streven er naar om ook deskundigen (ook dames zijn van harte welkom) op een bepaald gebied van buiten de vrijmetselarij uit te nodigen om te spreken.
De onderwerpen van de Bouwstukken lopen zeer uiteen, bijvoorbeeld over specifieke vrijmetselaarszaken of over filosofische, maatschappelijke, esoterische, ethische onderwerpen. Aangezien wij een besloten broederschap vormen, is er in deze lezing - voor Broeders die daar behoefte aan hebben - ook de ruimte en geborgenheid om een bouwstuk met een meer persoonlijke inhoud op te leveren. In onze Werktafel (een ander woord voor agenda), kunt u een indruk krijgen van de onderwerpen die zoal aan de orde komen.
Na het Bouwstuk vindt er iets zeer kenmerkends voor de Vrijmetselarij plaats, namelijk een gedachtenwisseling omtrent het opgeleverde Bouwstuk, volgens een oude traditie. Hierin komt sterk naar voren dat het onderling respecteren van ieders mening, visie of overtuiging hoog in het vaandel staat. We wisselen onderling onze denkbeelden en meningen uit en, in plaats van te discussiëren, leggen wij onze meningen en denkbeelden naast elkaar. Vandaar de term comparitie. Van het franse "comparer" of het engelse "to compare", het vergelijken van elkaars meningen en opvattingen.
Na afloop blijven we meestal nog even gezellig samen voor een drankje en een praatje.
Plechtige bijeenkomsten: Open Loge
Een aantal keren per jaar houden we een zogenaamde Open Loge; avonden met een officieel karakter. Voorbeelden hiervan zijn: de opening en sluiting van het werkjaar (verenigingsjaar dat loopt van september tot juni) en de toelating van een nieuw lid.
Op zo'n avond komen wij bijeen in feestelijke kleding, waarbij men kan kiezen tussen een rokkostuum of smoking. Tijdens een Open Loge vindt er een samenspraak plaats volgens een eeuwenoude Vrijmetselaarstraditie. Wij noemen dit het opvoeren van een rituaal. Hierbij hebben wij een ruimte met een zeer sfeervolle ambiance gecreëerd, welke wij de tempel noemen. In dit rituaal en de wijze waarop de tempel vormgegeven, wordt gebruik gemaakt van symboliek waarin in principe eenieder, ongeacht geloofsachtergrond of wereldbeeld, zich wel iets bij kan voorstellen. De symbolen die in dit, laten we noemen, 'zinnebeeldig spel' gebruikt worden, zijn afkomstig uit de bouwsymboliek, zoals deze reeds eeuwen geleden werden gebruikt door de vrije metselaren, ofwel de bouwlieden die door Europa trokken en meewerkten aan de kathedraalbouw. Na deze serieuze gebeurtenis volgt er een gezellige maaltijd.
Gelegenheden met de partners
Een of meerdere keren per jaar vindt er een festiviteit met de partners van de broeders plaats. Zo wordt er ieder jaar een Nieuwjaarsborrel georganiseerd en vindt er soms een Open Loge (officiële avond in feestkleding) gezamenlijk met de partners plaats.
Voorlichtingsavonden
De bijeenkomsten van een loge hebben een besloten karakter, maar aangezien wij open staan voor nieuwe leden organiseren wij periodiek een open avond voor belangstellenden. Naast dat niet-leden dan in de gelegenheid worden gesteld om nader kennis te maken met de vrijmetselarij, biedt het voor belangstellenden een goed middel om zich verder te oriënt